האיגוד הישראלי לרפואת הפה

מכתב מיו"ר האיגוד הישראלי לרפואת הפה

ד"ר אנדי וולף

ברוכות וברוכים הבאים לאתר האיגוד לרפואת הפה.

האיגוד מאגד מומחים ברפואת הפה ופתולוגיה אורלית.

אנסה להגדיר בקצרה את שתי הדיסציפלינות האלה.

רפואת הפה מוגדרת כמומחיות העוסקת בבריאות הפה בכל הקשור לממשק בין רפואת שיניים לרפואה כללית. המומחים שלנו מתמחים באבחון וניהול של אנשים עם:

  • מחלות רירית הפה, לרבות פצעים כרוניים, נגעים בולטים או בעלי צבע שונה מהרגיל, גידולים שפירים וסרטניים וכיו"ב. 

  •  מחלות בלוטות הרוק

  •  סיבוכים בפה הנובעים ממחלות מערכתיות

  •  סיבוכים בפה כתוצאה מטיפול בסרטן

  •  כאבים בפה ובפנים

  •  הפרעות של מפרק הלסת

 

דר אנדי וולף

הטיפול המוענק כולל אבחון וניהול המחלות תוך שימוש בתרופות מקומיות וסיסטמיות.

המומחים ברפואת הפה מבצעים פרוצדורות כגון ביופסיות אבחנתיות, כריתות קטנות, זריקות טיפוליות והתערבויות כירורגיות קטנות אחרות.

תחומים נוספים של רפואת הפה כוללים:

  • טיפול שיניים בחולים עם מחלות הדורשות התייחסות מיוחדת כגון מחלות לב, סכרת, מחלות מערכת העצבים, סרטן, הפרעות במערכת החיסון וכיו"ב.
  • טיפול שיניים באמצעות סדציה (הרגעה עמוקה) או הרדמה כללית באנשים הזקוקים לאמצעים אלה בגלל חרדה דנטלית, מוגבלות פיזית או מנטלית או סיבות אחרות.
  • שימוש דימות לאבחון מצבים באזור ראש-צוואר, כגון צילומי רנטגן, הדמיות CT או MRI או מכשירי סריקה אחרים.

פתולוגיה אורלית עוסקת באבחון של במחלות בשיניים, בחניכיים ובעצמות, מפרקים, בלוטות, עור ושרירים באזור הפה. על פי רוב, המומחים לפתולוגיה אורלית משתמשים בטכניקות מיוחדות לצורך האבחנה, כגון מיקרוסקופים, צביעות, שימוש בסמנים (markers) וכיו"ב.

לעיתים האבחנה נקבעת לאחר שקלול של מידע שמתקבל מהדמיות, מפרטים קליניים רלבנטייים ומהפרופיל הגנטי. האבחנה של המומחה לפתולוגיה אורלית הינה מרכיב קריטי בהחלטה על סוג הטיפול (כירורגי, תרופתי, קרינתי וכיו"ב) המתאים ביותר.

אציין שרפואת הפה ופתולוגיה אורלית הינן מומחיויות מוכרות על ידי משרד הבריאות של מדינת ישראל ושל מדינות רבות בעולם. על מנת לזכות בהכרה כמומחה על דוקטור ברופא שיניים לעבור מסלול התמחות מפרך של כ-4 שנים במוסד מוכר על ידי משרד הבריאות. בסיום המסלול עליו לעבור מבחנים קשים הדורשים חודשים רבים של הכנה תוך ויתור על פרנסה ופנאי. 

המומחים ברפואת הפה ובפתולוגיה אורלית הישראלים מוערכים בעולם עקב פעילותם המחקרית הענפה והשימוש שלהם בשיטות וטכנולוגיות המעודכנות ביותר.

כל אדם שזקוק לטיפול בתחומים שציינתי לעיל מוזמן לפנות למומחים שלנו הן במסגרות ציבוריות והן בפרטיות. המומחים שלנו מצטיינים הקבלת המטופלים בסבר פנים יפות, אמפתיה, מלוא תשומת הלב ומעל הכל במקצועיות מרבית.

בברכת בריאות איתנה,
ד"ר אנדי וולף